با هوشمند شدن هر چه بیشتر علم طراحی سایت برای این که بتوانید یک سایت خوب و کاربرپسند داشته باشید باید از طرح های ویژه و خاصی استفاده کنید که بتوانید رفتار کاربران سایت را مطابق با هدف دلخواه خود مشخص کنید. اگر هدف شما از طراحی سایت معرفی کالا و فروش آن می باشد یک راهکار عالی برای طراحی چنین سایتی، استفاده از طرح Z است. الگوی Z برای سایت هایی مفید است که می خواهند با هدایت کاربر به مقصد خاص یک محصول را در معرض دید کاربر قرار دهند. 

الگوی Z در طراحی سایت

فرضیه Z-Layout بسیار ساده است در واقع این الگو توصیه می کند که مطالب را مانند حرف Z در صفحه قرار دهید زیرا چشم کاربر دقیقا مسیر حرف Z را همانند تصویر زیر دنبال می کند. براساس این طرح کاربران ابتدا به قسمت بالای سمت چپ سایت توجه می کنند در این قسمت معمولا لوگوی سایت قرار دارد سپس به گوشه ی سمت راست بالای سایت که معمولا منوی سایت قرار دارد و در مرحله سوم توضیحات درج شده درباره محصول یا سایت را مطالعه می کنند و در مرحله آخر دکمه خرید محصول، عضویت در خبرنامه سایت یا هر دکمه ی فراخوان ( Call To Action) دیگری که قرار داده اید را مشاهده می کنند. مطابق تحلیل های روانشناسی انجام شده زمانی که شما از الگوی Z استفاده می کنید کاربر در مرحله چهارم و با دیدن دکمه های فراخوان (Call To Action) در ذهن ناخودآگاه خود حس می کند که برای رسیدن به هدف خود باید روی این دکمه ها کلیک کند. در واقع به کمک این الگو هم شما به هدف خود رسیده اید و هم کاربر حس رضایتی از رسیدن به هدف دارد. z-layout-diagram

در ادامه نکاتی جهت طراحی با کیفیت سایت مطابق با الگوی Z بیان شده است:

  • در مسیر Z از پس زمینه هایی استفاده کنید که چشم را هدایت کنند.
  • در مرحله ۱ در گوشه بالای سمت چپ سایت لوگویی قرار دهید که در همان نگاه اول کاربر را جذب کند.
  • در مرحله ۲ در منوی سایت از دکمه های رنگی استفاده کنید.
  • در ادامه برای این که بتوانید چشم کاربر را از گوشه سمت راست بالا به پایین هدایت کنید می توانید از یک تصویر یا اسلایدر زیبا کمک بگیرد.
  • و در نهایت در مرحله آخر دکمه جذابی قرار دهید.

تصویر زیر یک سایت موفق را نشان می دهد که از الگوی Z در طراحی خود استفاده کرده است. evernote

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *