سئو چیست و چرا مهم است؟

سئو چیست؟

سئو سایت و قرار گرفتن در نتایج ابتدایی موتورهای جستجو امروزه به یکی از دغدغه های وب مستران و افراد فعال در حوزه کسب و کار اینترنتی تبدیل شده است. هر وب سایتی با هدف جذب مخاطبان بیشتر و افزایش ترافیک طراحی شده است و برای رسیدن به این هدف لازم است روی سئو سایت سرمایه گذاری شود. اما سئو چیست؟ چرا اهمیت دارد؟ روش های سئو کدامند؟ آیا همه ما درک درستی از سئو داریم؟ و … سوالاتی هستند که در این مقاله قصد داریم به آن ها پاسخ دهیم.

 سئو چیست؟

معمولا زمانی که از وب مسترها و سئو کارها خواسته می شود تعریفی از سئو بیان کنند، هر کدام تعاریف عامیانه ای را مطابق با نظر شخصی خود بیان می کنند. SEO  مخفف عبارت Search Engine Optimization می باشد و طبق تعریف ویکی پدیا ” روند مناسب برای بهتر دیده شدن یک وب سایت یا یک صفحه وب در نتایج جستجو طبیعی یک موتور جستجو است.” به طور خلاصه می توان سئو را بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو دانست.

سئو شامل دو بخش سئو داخلی(On-Page SEO) و سئو خارجی(Off-Page SEO) می باشد.

سئو داخلی در واقع رعایت نکاتی در داخل سایت جهت داشتن سایتی استاندارد و بدست آوردن رتبه بهتر در نتایج موتورهای جستجو می باشد. این موارد شامل بهینه کردن آدرس URL، انتخاب عنوان مناسب برای صفحات، تولید محتوای مناسب، بهینه سازی چگالی کلمات کلیدی، رعایت ساختار نوشتار در متن، استفاده مناسب از لینک های داخلی در صفحات وب، بهینه سازی حجم صفحات وب و.. می باشد.

سئو خارجی در واقع مکمل سئوی داخلی می باشد که شامل اقداماتی از جمله لینک سازی، فعالیت در شبکه های اجتماعی، بازاریابی محتوا و… است. کلیه ی این فعالیت ها در خارج از وب سایت به منظور بهینه سازی آن انجام می شود.

چرا سئو مهم است؟

با رشد اینترنت و دسترسی افراد به آن، اکثر مردم به کمک موتورهای جستجو سعی در یافتن اطلاعات یا محصولات مورد نیاز خود دارند. مطابق آمارها و نتایج بدست آمده اکثر افراد، تنها نخستین صفحات نشان داده شده در نتایج موتورهای جستجو را بررسی می کنند. به همین دلیل قرار گرفتن در نخستین صفحات نتایج گوگل برای هر کسب و کاری دارای اهمیت می باشد. سئو در واقع همان چیزی است که مشخص می کند سایت شما جز چندمین نتایج خروجی موتوهاری جستجو نمایش داده شود. بنابراین سرمایه گذاری روی سئو و داشتن سایتی با سئو مناسب، راه رسیدن به بالاترین رتبه در نتایج موتورهای جستجو، بازدید بیشتر و فروش بیشتر می باشد.

وب‌سایت کاربر محور یا موتور محور؟

شاید فکر کنید که سئو تنها رعایت اصول و استاندارهایی جهت بهبود ساختار سایت از نظر موتورهای جستجو باشد. اما این غلط است، سئو تنها در مورد موتورهای جستجو و جذب ترافیک نیست، بلکه برای بهتر بودن سایت شما برای بازدیدکنندگان نیز می باشد. در واقع تجربه کاربر از سایت شما از جمله معیارهایی است که روی سئو سایت تاثیر دارد و گوگل به سایت هایی که کاربر در آن احساس بهتری داشته باشد و زمان بیشتری را در آن بگذراند امتیاز مثبتی می دهد. بنابراین برای داشتن سایت موفق و کسب رتبه بهتر، توجه به هر دو مورد سئو موتورهای جستجو و تجربه کاربری دارای اهمیت می باشد.

ابتدا کاربر محوری یا موتور محوری؟

در مورد این که ابتدا سایت را کاربر محور طراحی کنیم یا موتور محور، باید گفت که هر سایتی ابتدا باید به گونه ای طراحی شود که از نظر کاربر جذاب و مفید باشد و سپس در حین طراحی یا بعد از آن باید به جنبه سئو موتورهای جستجو یا همان موتور محوری آن توجه و آن را بهینه کرد.

 روش های سئو

سئو به سه روش کلاه سفید، سیاه و خاکستری انجام می شود. برترین این روش ها کلاه سفید می باشد که به آن سئو اخلاقی نیز می گویند. علت نام گذاری آن این است که در این روش سعی شده با رعایت اصول و استاندارهای موتورهای جستجو به جلب رضایت مشتریان برسند و رتبه بهتری کسب کنند. اما برخلاف سئو کلاه سفید، سئو کلاه سیاه سعی دارد با گول زدن و فریب دادن موتورهای جستجو به رتبه های بهتری برسند. در صورت تشخیص این صفحات گوگل آن ها را مجازات خواهد کرد. اما روش خاکستری، در واقع تلفیقی از هر دو روش سفید و سیاه می باشد این روش خطراتی دارد  و در صورتی که شخص سئو کار تجربه کافی نداشته باشد احتمال این که شما را از مسیر دور کند بسیار زیاد است.

ممکن است گوگل به شما علاقه نشان دهد

بلی، ممکنه! اما کار آسانی نیست. شما می توانید با ایجاد تعادل بین طراحی کاربر محور و موتور محور، سایت را به گونه ای طراحی کنید که هم برای موتورهای جستجو هم برای کاربران جذاب باشد و باعث جذب بازدیدکننده و افزایش فروش شود. هم چنین با توجه به پیچیده شدن سئو و تغییر الگوریتم های رتبه دهی گوگل به کمک ابزارهایی از جمله Google Analytics، Google Search Console، Keyword Suggestion و … می توانید به تحلیل و آنالیز وب سایت خود پرداخته و عملکرد خود و رقیبانتان را بررسی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *