رابط کاربری، تجربه کاربری؛ اینها عباراتی هستن که بارها و بارها شنیدیم. اما میدونید این دوتا با هم تفاوت دارن؟ شاید اصلا به ذهنتون نمی رسید که اینا با هم متفاوت باشن ولی در واقع هستن. توی این مطلب میخوام بگم تجربه کاربری و رابط کاربری چی هستن و تفاوت رابط کاربری با تجربه کاربری رو بهتون بگم.

رابط کاربری (User Interface) منظور ظاهر یک نرم افزار هست و اون چیزی که کاربر اونو میبینه. اما تجربه کاربری (User experiment) احساس و راحتی کاربر در استفاده از یک نرم افزار هست. با این تعریف تفاوت رابط کاربری با تجربه کاربری تا حدودی مشخص میشه.

این دو واژه همونطور که از نظر معنایی اینقدر بهم نزدیک هستن از نظر کارایی هم بهم دیگه نزدیک هستن. زمانیکه کاربر از یک نرم افزار استفاده میکنه و از رابط کاربری استفاده میکنه ظاهر نرم افزار نقش مهمی رو توی انتخاب شدنش توسط کاربر ایفا میکنه. استفاده از رنگهای جذاب و زیبا، در دسترس بودن آیکونهای نرم افزار، راحتی کار با اون و خیلی چیزهای دیگه همه و همه توی انتخاب کاربر خیلی تاثیر دارن.

تفاوت رابط کاربری با تجربه کاربری 1

 خب حالا فرض کنید کاربر این نرم افزار رو انتخاب میکنه وشروع میکنه به کار کردن با اون، اینجا کاربر نمیتونه توی نرم افزار تغییری ایجاد کنه و اصلا امکان کدنویسی وجود نداره.

اینجاست که مسئله تجربه کاربری به میون میاد و تفاوت رابط کاربری و تجربه کاربری خودشو نشون میده.

فرض کنید نرم افزار مورد نظرتون رو خیلی زیبا و با گرافیک عالی طراحی کردین و کاربر وارد اون میشه، اما بازخوردی که از نرم افزار میخواسته رو به دست نمیاره. که تنها دلیل اون هم ضعف کدنویسی هستش.

نتیجه چی میشه؟ عدم رضایت کاربر و تجربه کاربری منفی که از کار با اون نرم افزار داره. و ثبت نظرهای منفی درباره این نرم افزار و نتیجتا نرم افزار جایگاه خودشو بین کاربرها از دست میده و شما به هدفی که از ساخت اون داشتید نمیرسید.

توجه به تفاوت رابط کاربری با تجربه کاربری خیلی مهمه. شاید خیلی ها بگن نه، اونقدرها هم مهم نیست!! ولی هست؛ چراکه شما به عنوان یک مدیر همیشه باید تفاوت های این چنینی و ریزه کاری های به این سبک رو بدونید تا بتونید مجموعه ای حرفه ای داشته باشید و اونو مدیریت کنید.

اگه کاربری، تجربه کاربری و رابط کاربری خوبی رو در استفاده از نرم افزاری که شما تولید کردین داشته باشه چه نتیجه ای به دست میاد؟ این بازخورد مثبت باعث افزایش نرخ تبدیل سایت و افزایش فروش اون میشه. این یعنی اینکه شما یه قدم دیگه به هدفتون نزدیکتر شدین.

حالا که تفاوت رابط کاربری و تجربه کاربری رو دونستید شاید با خودتون بگید که چجوری یک تجربه کاربری و رابط کاربری مناسب درست کنیم؟

پیشنهاد ما به شما اینه، برای اینکه متفاوت دیده بشید کافیه که متفاوت عمل کنید.

کمی خلاق باشید و طرحی جدید بزنید، سعی کنید از طرح های تکراری که همه استفاده میکنن دوری کنید و یه رابط کاربری و یه تجربه کاربری جدید و خلاقانه داشته باشید.

سعی کنید توی طراحی ریزه کاری هایی رو اعمال کنید که اون طرح رو مختص خودتون کنه و به خاطر همین خاص بودن کاربر به سمت شما کشیده بشه.

و اما نکته آخر؛ حتما حتما حواستون باشه طراحی شما کاربری آسون و راحتی داشته باشه خیلی پیچیده نباشه. هیچ چیز به این اندازه مهم نیست که کاربر با جندتا کلیک و سریع به خواستش برسه.

حالا که تفاوت رابط کاربری با تجربه کاربری رو دونستید، دست به کار شید و متفاوت طراحی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *