معمولا کاربران در اولین مراجعه به وب سایت ها تمامی متن آن را به صورت کلمه به کلمه نمی خوانند بلکه آن را به صورت کلی مرور و به اصطلاح متن را اسکن می کنند. از آن جایی که کاربردی بودن محتوا برای مخاطب مهم ترین هدف هر وب سایت می باشد. لازم است به منظور تولید محتوای با کیفیت و جذب مخاطب برای ماندن در صفحه با مدل خواندن و اسکن صفحات توسط مخاطبان آشنا شوید.

طبق تحقیقات انجام گرفته بر روی ردیابی چشم ۲۳۲ کاربر، مشخص شد که رفتار اکثر کاربران در خواندن محتوای صفحات گوناگون ثابت بوده و آن ها مطالب را مطابق الگویی شبیه حرف F انگلیسی اسکن می کنند. به این صورت که ابتدا عنوان و پاراگراف اول را بررسی کرده، سپس در مرحله بعدی توجه آن ها به قسمت های پایین تر معطوف شده و با حرکت افقی دیگر بخش دوم الگوی F را طی کرده و در نهایت با توجه به سمت چپ صفحه طی حرکت عمودی از بالا به پایین ادامه مطالب را اسکن خواهند کرد. البته با توجه این که در فارسی مطالب از راست به چپ نوشته می شود این مدل در صفحات فارسی به صورت قرینه F خواهد بود.

1

حال که با مدل و الگوی خواندن مطالب آشنا شدید لازم است نکاتی را جهت نوشتن مطالب رعایت کنید:

  • همان طور که گفته شد مطابق الگوی F، اولین قسمت هایی که کاربر آن را بررسی می کند عنوان و پاراگراف های ابتدایی می باشد. بنابراین سعی کنید با به کار بردن عناوین جذاب و قرار دادن کلمات و عبارات کلیدی در پاراگراف های ابتدایی توجه کاربر را جلب نمایید.
  • استفاده از زیرفصل با عناوین جذاب، لیست های شماره دار و بولت دار یکی دیگر از بخش های مهمی است که هنگام مطالعه عمودی و از بالا به پایین مطالب می تواند نظر مخاطب را جلب کند.
  • از طولانی کردن عناوین و پاراگراف ها خودداری کنید.
  • با توجه به این الگو به منظور جلب توجه مخاطب و افزایش نرخ کلیک بر روی تبلیغات، بهتر است تبلیغات نزدیک به محتوای اصلی قرار داده شود.

2الگوی F یکی از رایج ترین الگو های طراحی سایت بوده، الگوهای دیگری مانند Z، نمودار گوتنبرگ و … نیز وجود دارند که هر کدام توصیه هایی را برای قرار دادن اطلاعات در اختیار طراحان قرار می دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *