نگاهی اجمالی به علم روانشناسی رنگ

نگاهی اجمالی به علم روانشناسی رنگ

محیطی که افراد در آن هستند بر رفتار و احساسات آن ها تاثیر می گذارد. یکی از عوامل ایجاد چنین تاثیری، تاثیر رنگ ها می باشد. رنگ ها از عناصر اصلی طراحی محیط محسوب می شوند و هر انسانی خواه ناخواه از دیدن آن ها تاثیر می گیرد به عنوان مثال قرار گرفتن در برخی محیط ها و دیدن رنگ های آن ممکن است شما را خشمگین کند یا برعکس به شما آرامش دهد. بنابراین با توجه به این که امروزه رنگ ها با زندگی ما آمیخته شده و از انتخاب دکوراسیون خانه گرفته تا طراحی سایت به نوعی با موضوع انتخاب رنگ و ترکیب آن ها روبرو هستیم لازم است اطلاعاتی در مورد روانشناسی رنگ ها داشته باشیم.

در مورد روانشناسی رنگ ها لازم است به دو نکته توجه شود اول اینکه، تاثیر رنگ بر احساسات افراد تا حدودی ذهنی است و در مورد اشخاص مختلف، فرق می کند. دوم اینکه، فرهنگ یکی از عوامل تاثیرگذار بر درک ما از رنگ ها می باشد. رنگ ها در کشورهای مختلف معنای متفاوتی دارند به عنوان مثال در خیلی از فرهنگ‌ها، دو رنگ سیاه و سفید، مرگ و سوگواری را تداعی می‌کنند؛ در حالی که در فرهنگ یونان این دو رنگ، نشان دهنده تولد و زندگی است. با این حال برخی از تاثیرات رنگ ها در سراسر جهان دارای معنای یکسانی می باشد. در یک تقسیم بندی کلی رنگ ها به سه دسته رنگ های سرد، گرم و خنثی تقسیم بندی می شوند.

رنگ های سرد به رنگ هایی مثل آبی، سبز، فیروزه ای و به طور کلی رنگ های دارای طیف آبی گفته می شود. این رنگ ها با ایجاد اثرات غیرفعال در مغز، باعث ایجاد حس آرامش، افزایش تمرکز، غمگینی و بی تفاوتی می شوند. در مقابل رنگ های گرم، مثل قرمز، زرد، طلایی، نارانجی و به طور کلی رنگ های دارای طیف قرمز با فعال کردن عکس العمل های مغز باعث افزایش تنفس و ضربان قلب شده و حس شادابی، نشاط، هیجان، عشق و خشم را القا می کنند. این رنگ ها بر فعالیت های روزمره ما می افزاید و بسته به حالات روحی، احساسات متفاوتی از خوش بینی محض گرفته تا هیجان و خشنونت شدید را ایجاد می کنند. دسته سوم، رنگ های خنثی هستند که به هیج یک از این دو دسته متمایل نیستند و علت نامگذاری آن ها این است که به راحتی می توانید این رنگ ها را در کنار هر رنگ دیگری بدون احتمال از دست رفتن زیبایی طرح به کار ببرید. رنگ هایی مثل سیاه، سفید، خاکستری، بژ از جمله رنگ های خنثی می باشند که در صورت قرار گرفتن در کنار دیگر رنگ ها باعث می شوند انسان توجه خاصی به سایر رنگ ها نشان دهد.

حال که با روانشناسی رنگ ها آشنا شدید لازم است بدانید که در دنیای دیجیتال و طراحی سایت نیز نباید از اهمیت انتخاب رنگ ها و روانشناسی آن ها در طراحی سایت غافل شد، زیرا می توانند تاثیرات زیادی بر روی رفتار مخاطبان داشته باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *