طراحی و راه اندازی سایت تنها شامل نصب وردپرس نمی باشد، بلکه مراحل مختلفی وجود دارند که در کنار هم باید قرار بگیرند تا وب سایت ما آماده ی راه اندازی، تولید محتوا و نمایش و معرفی آن به کاربران و موتور های جست و جو شود. و یا فرض کنیم برای یک یاز مشتری های خودتان یک سایت طراحی کرده اید، و آماده ی تحویل و تولید محتوا و در آخر دریافت بازدید است. اما پیش از این که وب سایت را به مشتری خود اراده بدید، چه جزییات و مراحلی باید بررسی شوند تا مطمئن شویم وب سایت ما از هر لحاظ، مانند بهینه سازی، سئو، ایمن بودن، اماده است؟

در این سری از مقالات آموزش وردپرس، قصد داریم نکات و مراحل مختلف آماده کردن وب سایت وردپرس و در واقع اولین اقدامات بعد از راه اندازی سایت وردپرسی را به صورت کامل بررسی کنیم.

تغییر عنوان سایت در وردپرس

عنوان وب سایت شما بخش مهمی از وب سایت شما را تشکیل می دهند، توسط تنظیماتی مانند عنوان سایت و معرفی کوتاه، موتور های جست و و کاربران می توانند بقهمند وب سایت شما درمورد چه موضوعی است، و اینکه در آن چه می گذرد. هر چقدر که شما دقیق تر وب سایت تان را در این بخش شرح بدهید، این دو بهتر وب سایت شما را درک خواهند کرد.

برای تغییر عنوان وب سایت تان، در پنل مدیریت وردپرس به بخش تنظیمات » همگانی مراجعه نمایید.

تغییر عنوان سایت در وردپرس

قسمت معرفی کوتاه، یک توضیح کوتاه در مورد وب سایت شما است که توضیح می دهد وب سایت شما در مورد چه موضوعی است. می توانید به آن به دید شعار وب سایت تان نگاه کنید که عنوان وب سایت شما را کامل می کند. جایگاه آن هم دقیقا کنار عنوان وب سایت شما نمایش داده می شود.

 نصب افزونه سئو

یکی دیگر از مهم ترین بخش های آماده سازی هر وب سایتی، سئو و بهینه سازی آن است. اگر تا به حال با کلمه ی سئو (SEO – search engine optimization) آشنا نشده اید، باید بگوییم که سئو، به معنای بهینه سازی سایت برای موتور های جست و جو است که تمام این کار ها برای دریافت امتیاز بیشتر نزد موتور های جست و جو و ترافیک بالا تر است. اما در این بخش به یکی از جنبه های آن می پردازیم. البته مبحث سئو، موضوعی پیچیده است و جنبه های مختلفی را در بر دارد. تمام این کار ها برای دریافت امتیاز بیشتر نزد موتور های جست و جو و ترافیک بالا تر است. اما در این بخش به یکی از جنبه های آن می پردازیم. 

بهترین افزونه سئو

وردپرس به خودی خود کاملا با سئو سازگار است، اما ما می توانیم کار های بسیاری انجام بدیم تا ترافیک خیلی بالاتری را به سمت وب سایت مان هدایت کنیم. و بهترین زمان برای شروع سئو و بهینه سازی وب سایت تان، همین حالا، و پس از نصب وردپرس است. 

در بین افزونه های سئو وردپرس، دو افزونه بیشترین تعداد نصبی را دارند که عبارت اند از : Yoast SEO و all in one seo pack.

در اکثر وب سایت های بزرگ افزونه yoast SEO پیشنهاد شده است، زیرا قابلیت های بسیاری را به صورت رایگان و کاملی در اختیار شما قرار می دهد. البته این افزونه دارای نسخه ی پریمیوم هم می باشد که چند قابلیت بیشتر را در اختیار شما قرار می دهد. پیشنهاد ما هم نصب افزونه ی yoast seo می باشد.

تغییر پیوند های یکتای سایت

پیوندهای یکتای سایت شما، در بهینه سازی سایت شما نقش بسیار مهمی دارند، آن ها ساختار وب سایت شما را نمایش می دهند، و هم چنین نام هر صفحه که در پیوند یکتای آن قرار دارد، نشان دهنده ی محتوای آن است.

از نظر سئو، حالتی که به صورت پیش فرض در وردپرس انتخاب شده است چندان با سئو سازگار نیست، به همین دلیل تمایل داریم ساختار آن را تغییر بدیم تا به بهترین حالت ممکن نمایش داده شود. برای تغییر آن، به بخش تنظیمات » پیوند های یکتا مراجعه نمایید.

آموزش تغییر پیوند های یکتا در وردپرس

همان طور که در تصویر بالا مشاهده می کنید، بهترین نوع پیوند های یکتا در وردپرس نام نوشته است. در صورتی که تمایل به انتخاب این گزینه هم نداشتید، می توانید در قسمت ساختار دلخواه، یک ساختار سفارشی برای سایت تان بسازید.

نکته : در صورتی که مدت زیادی از راه اندازی وب سایت تان می گذرد سعی کنید اصلا در این قسمت تغییری ایجاد نکنید، مگر اینکه با یک کارشناس وردپرس و سئو در تماس باشید و ریدایرکت های لازم را برای شما اعمال کنند.

 

تنظیم آدرس سایت

در وردپرس گزینه ای تعبیه شده است که شما می توانید انتخاب کنید آدرس وب سایت تان به چه شکلی نمایش داده شود. به عنوان مثال می توانید انتخاب کنید که آدرس سایت تان با www نمایش داده شود یا بدون آن، و یا با پروتکل https و یا با http. به این منظور برای تنظیم آدرس وب سایت تان،در پنل مدیریت وردپرس به قسمت تنظیمات » همگانی مراجعه نمایید.

آموزش تنظیم ادرس سایت در وردپرس

ساخت فهرست برای سایت

فهرست وب سایت شما، یکی از حیاتی ترین بخش های سایت شما می باشد. کاربران شما می توانند توسط این قسمت ساختار وب سایت شما را فهمیده و به بخش های مختلف آن مراجعه نمایند.

برای ساخت فهرست باید در پنل مدیریت تان به بخش نمایش » فهرست مراجعه نمایید. در این صفحه ابزار های مختلفی برای ساخت فهرست در اختیار شما قرار می گیرد که می توانید به آسانی فهرست مورد نظرتان را بسازید.

برای راهنمایی های بیشتر و به همراه تصویر به آموزش ساخت فهرست در وردپرس مراجعه نمایید.

فعال سازی افزونه Akismet

اگر دقت کرده باشید، حتی زمانی که تازه وردپرس را نصب کرده اید دو افزونه هم در بخش افزونه های وردپرس شما قرار دارند. یکی از آن ها افزونه Akismet می باشد که قرار است بسیار به درد شما بخورد و در زمان شما صرفه جویی کند.

افزونه Akismet یکی از افزونه های بسیار مفیدی است که توسط تیم هسته ی وردپرس طراحی و توسعه داده شده است. این افزونه، نظرات و دیدگاه های اسپم را شناسایی می کند و با توجه به آن طور که شما آن را تنظیم کرده اید، آن دیدگاه های اسپم ها را حذف و یا در بخشی از پنل وردپرس تان به شما نمایش می دهد. و از آن جایی که همه ی ما می دانیم، نظرات اسپم یا همان هرز نامه ها بسیار مشکل ساز هستند، پس پیشنهاد ما این است که حتما این افزونه را فعال کرده و از آن استفاده کنید.

تنظیمات دیدگاه ها 

آیا تمایل دارید که کاربران و بازدید کنندگان وب سایت تان بتوانند برای مطالب شما دیدگاه بگذارند؟ و یا اینکه همراه با دیدگاه شان، نام و ایمیل شان را هم ثبت کنند؟ چه تعداد دیدگاه برای هر مطلب نمایش داده شود؟ و… ؟ گزینه های مختلفی را برای تنظیم سیستم نظرات وب سایت تان در بخش تنظیمات » گفت و گو ها در دست خواهیم داشت، که به راحتی می توانید به بررسی و تنظیم آن ها بپردازید.

آموزش تنظیمات گفت و گو ها در وردپرس

همانطور که در تصویر بالا مشاهده می کنید تنظیمات مختلفی در اختیار شما قرار گرفته است. در بخش اول برای روشن و یا خاموش کردن سیستم نظرات در وردپرس می توانید گزینه ی سوم (اجازه ی گذاشتن دیدگاه برای نوشته های جدید) را فعال یا غیر فعال کنید. پیشنهاد ما این است، در صورتی که این گزینه فعال باشد تا کاربران شما بتوانند برای شما نظر خودشان را گذاشته و به این شکل به بهینه سازی وب سایت تان هم کمک کنند، زیرا تعامل کاربر با شما یکی از فاکتور های گوگل برای امتیاز دادن به وب سایت شما می باشد. 

باقی گزینه ها را می توانید بر اساس سیاست کاری وب سایت تان در نظر بگیرید، فقط دقت کنید صفحه بندی دیدگاه ها را حتما فعال کنید تا صفحات دارای نظرات با تعداد بالا سنگین نشوند. تعداد آن هم کمتر از ۵۰ که حالت پیش فرض است باشد بهتر می شود.

حذف مطلب آماده در وردپرس

با نصب وردپرس، اگر به قسمت نوشته ها مراجعه کرده باشید می بینید که یک مطلب با نام سلام دنیا! وجود دارد که برای نمونه توسط وردپرس قرار داده شده است. بهتر است که این مطلب را حذف کنید، برای این کار تنها کافی است که با نگه داشتن ماوس بر روی مطلب، بر روی گزینه ی انتقال به زباله دان کلیک کنید.

اضافه کردن دسته ها و تغییر دسته بندی پیشفرض

در حالت پیش فرض، پس از نصب وردپرس یک دسته بندی در آن وجود دارد که دسته بندی نشده نام گرفته است. در صورتی که شما دسته بندی دیگر ایجاد نکنید و یا اینکه دسته ای را در هنگام انتشار مطلب انتخاب نکنید، آن مطلب زیر دسته بندی پیش فرض منتشر می شود. این حالت هم از نظر کاربران و هم موتور های جست و جو ناخوشایند است. 

برای ساخت و یا ویرایش دسته بندی های وب سایت تان می توانید به بخش نوشته ها » دسته ها مراجعه نمایید.

اضافه کردن دسته ها و تغییر دسته بندی پیشفرض

همان طور که در تصویر بالا مشاهده میکنید، با استفاده از بخش سمت راست می توانید دسته بندی های تازه ایجاد کنید و در بخش سمت چپ هم دسته بندی های ایجاد شده برای شما به صورت لیست نمایش داده خواهد شد. پیشنهاد ما این است که در ابتدا، دسته بندی پیش فرض را ویرایش کنید. با نگه داشتن ماوس بر روی لیست – دسته بندی مورد نظر گزینه های مختلف مانند ویرایش، ویرایش سریع و یا حذف به شما نمایش داده می شوند و شما می توانید اعمال مختلفی را روی آن انجام دهید.

در بخش سمت راست هم که افزودن دسته تازه نام دارد، دسته بندی جدید تان را می سازید. در کادر نام، اسم دسته بندی جدید تان، در کادر نامک، آدرسی را که تمایل دارید در پیوند یکتای آن نمایش داده شود بنویسید. قسمت مادر، برای آن است که انتخاب کنید این یک دسته بندی اصلی است و یا قرار است یک زیر دسته باشد. در صورتی که بر روی هیچ کدام آن را بگذارید، به صورت دسته بندی اصلی انتخاب می شود. در بخش توضیحات هم که اختیاری است می توانید مقداری توضیح در مورد این دسته بندی بنویسید.

نصب افزونه پشتیبان گیری سایت وردپرس

بهترین افزونه پشتیبان گیری وردپرس

در صورتی که تمایل دارید خیال تان از بابت سایت تان راحت باشد، یکی از پیشنهادات ما به شما این است که حتما و حتما یک افزونه پشتیبانی گیری بر روی وب سایت تان نصب کرد و طی دوره های مشخص از وب سایت تان پشتیبانی گیری کنید. دلیل آن هم بسیار ساده است، ممکن است که اطلاعات شما از روی هاست و سرور به صورت ناگهانی پاک شود، شخصی وب سایت شما را هک کرده و اقدام به حذف فایل های شما کند و یا… . پس بهترین حالت این است که خود شما هم از وب سایت تان پشتی بان گیری کنید و خطر حذف اطلاعات و هزینه های اضافی را به صفر برسانید.

خوشبختانه افزونه های پشتیبان گیری بسیاری برای وردپرس وجود دارند، که از نظر ما بهترین آن ها افزونه updraftplus و افزونه backupbuddy می باشند. این افزونه ها امکانات فوق العاده ای را در اختیار شما قرار می دهند، امکاناتی مانند پشتیبان گیری خودکار در بازه های زمانی مختلف، بازگردانی فایل بکاپ، ارسال فایل بکاپ به فضاهای مختلف مانند drop box، Google Drive، Amazon S3 و… . در این حالت شما مطمئن هستید که فایل های پشتیبان شما در امنیت به سر می برند و در صورت امکان می توانید به راحتی آن ها را برگردانید.

نصب افزونه امنیتی 

بهترین افزونه امنیت وردپرس

همه ی ما چه مدیر یک وب سایت کوچک باشیم و چه یک وب سایت بزرگ، نگه داری از آن به عهده ی ما می باشد و باید آن را از شر هکر ها در امان نگه داریم. این افزونه ها از قسمت های مختلف وب سایت ما از جمله پایگاه داده، صفحات و فرم های ورود به سایت، حساب های کاربری، فایل های موجود در وردپرس، فایل های مهم htaccess. و wp-config.php و… وب سایت ما محافظت می کنند و تا حد زیادی خطر هک شدن را کم می کنند.

بهترین افزونه های All In One WP Security، WordFence، iThemes Security می باشند که می توانید با کمی مطالعه در مورد این افزونه ها بهترین مورد را برای وب سایت تان انتخاب کرده و آن را نصب کنید. 

البته وردپرس خود امن است، اما می توان با نصب افزونه مناسب، مقداری به امنیت آن اضافه کنیم و خیال ما هم راحت تر شود. 

انتخاب یک قالب مناسب برای وب سایت تان

انتخاب یک قالب مناسب برای موضوع کاری شما بسیار حائز اهمیت است، به طور مثال یک فروشگاه اینترنتی نمی تواند از قالب شرکتی استفاده کند، اگر هم بتواند، امکانات کافی در اختیار او قرار نخواهد گرفت. در اینترنت و مخصوصا برای وردپرس به دلیل محبوبیت بسیار زیاد آن، قالب های رایگان و پریمیوم بسیاری طراحی شده اند و شما با توجه به نیاز های تان می توانید یکی از آن ها را انتخاب کرده و بر روی وب سایت تان نصب کنید.

معرفی و ثبت سایت در گوگل

پس از ان که وب سایت شما آماده ی راه اندازی است، می توانید وب سایت تان را به گوگل معرفی کرده و در بخشی که مخصوص وب مستران طراحی شده است و ابزارهای مختلفی را در اختیار آن ها قرار می دهد ثبت کنید. گوگل در کنسول وبمستر خود ابزار های آنالیز و گزارش دهی مختلفی را در اختیار ما قرار داده است تا بتوانیم به آنالیز و رفع خطاهای وب سایت مان بپردازیم.

نکته : دقت کنید، زمانی وب سایت تان را در گوگل وبمستر ثبت کنید که وب سایت شما آماده ی راه اندازی است و کارهای آن را انجام داده اید.

برای آموزش ثبت سایت در گوگل وبمستر بر روی لینک کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *