بازاریابی ایمیلی یا ایمیل مارکتینگ(Email Marketing) یکی از روش های بازاریابی دیجیتال می باشد که امروزه بسیاری از صاحبان کسب و کار آنلاین به منظور موفقیت در فضای رقابتی، از آن استفاده می کنند. این کانال تبلیغاتی علاوه بر محبوبیت دارای رویکرد پیچیده ای است. به همین دلیل برای موفق شدن در استفاده از آن باید با به کارگیری راهکارهایی عملکرد خود را بهبود دهید. در این مطلب قصد داریم شما را با ۳ روش بهبود فرایند ارسال ایمیل برای موفقیت در ایمیل مارکتینگ آشنا کنیم.

۱. افزایش تعامل مشترکین

از جمله روش های بهبود عملکرد ایمیل مارکتینگ، افزایش تعاملات با مشترکین است. به کمک افزایش تعامل با مشترکین ایمیلی و تجزیه و تحلیل عملکرد آن ها می توانید نوع برخورد آن ها با برند و کسب و کار خود را بررسی کرده و در صورتی که این مشترکین جز مشتریانتان باشند با بررسی میزان کلیک های هر مشتری می توانید نوع و میزان فعالیت آن ها را بسنجید، از خواسته های آن ها باخبر شوید و در نهایت می توانید با دسته بندی کردن مشتریان در گروه های مختلف، فعالیت های خود را هدفمند کرده و برای هر دسته پیام های متناسبی ارسال کنید. در صورت انجام این روش به درستی خواهید دید که تاثیر آن بیشتر از روش هایی از جمله تبلیغات و راهکارهایی است که هدف آن افزایش بازدید از سایت می باشد.

۲. افزایش درآمد حاصل از هر مشتری

همان طور که گفته شد ایمیل مارکتینگ یکی از راه های کسب درآمد اینترنتی می باشد. اما معمولا تمامی افراد ایمیل های ارسالی را باز نکرده و در واقع برای شما سودآور نخواهند بود. یکی از روش هایی که به بهبود عملکرد شما کمک خواهد کرد، شناسایی مشتریان علاقمند و ارسال ایمیل به آن ها می باشد. با تحلیل رفتار مشترکین می توانید این گونه مشتریان را شناسایی کنید به عنوان مثال کسانی که ایمیل شما را باز کرده، روی لینک های آن کلیک می کنند و حتی آن را برای دوستان خود نیز ارسال می کنند، مهره های اصلی می باشند که باعث سودآوری و درآمد بیشتر خواهند شد. البته ناگفته نماند که این درآمدزایی آسان نیست و یک چالش حرفه‌ای به شمار می‌رود اما امتحان کردنش هم مزیت‌هایی به همراه دارد.

۳. ارسال ایمیل های محرک

یکی دیگر از روش هایی که باعث بهبود فرایند ایمیل مارکتینگ می شود، ایمیل های محرک یا همان Triggered Emailها می باشند. این ایمیل ها که با هدف حفظ مشتریان فعلی و جذب مشتریان جدید ارسال می شوند. در واقع ایمیل های خاصی هستند که متناسب با تعاملات و رفتارهای کاربران به آن ها ارسال می شود، به عنوان مثال زمانی که کاربری برای خرید محصولی اطلاعات خود را ثبت می کند ایمیل خوش آمدگویی ارسال می شود یا به عنوان مثال دیگر، زمانی که فعالیت کاربری کم می شود ایمیل های انگیزشی برای وی ارسال خواهد شد. بنابراین Triggered Email یکی از استراتژی های مفیدی است که به عنوان مکمل فعالیت ها جهت موفقیت در ایمیل مارکتینگ استفاده می شود. به منظور انتخاب و تعیین بهترین Triggerها باید زمانی را صرف کنید تا بتوانید بهترین موارد را با توجه به حوزه کسب و کار خود تعیین کنید در ادامه برخی از رایج ترین تریگرها بیان شده است.

 انواع رایج Triggered Email

* ایمیل های خوش‌آمد گویی: این دسته از ایمیل ها پس از اولین تماس کاربر با شرکت شما به عنوان مثال پس از ثبت نام برای درخواست محصولی به وی ارسال می شود.

* ایمیل های مربوط به عضویت و حساب کاربری: این ایمیل ها به کاربرانی ارسال می شود که جز مشترکین شما بوده ولی هنوز حساب کاربری خود را تنظیم نکرده یا آن را فعال نکرده اند.

* ایمیل های تبریک روز تولد و یا تبریک سالگرد عضویت: این دسته از ایمیل ها که حاوی تبریک رویدادهای شخصی می باشد این حس را در مخاطب شما القا می کند که برای شما مهم هستند.

* ایمیل حاوی پیشنهادات ویژه: زمانی که کاربری محصولاتی را در سبد خرید قرار می دهد ولی اقدام به خرید نمی کند با ارائه پیشنهادات ویژه می توانید بر روی نظر وی تاثیر گذاشته و محصولات خود را بفروشید.

* ایمیل های تراکنشی: پس از انجام فعالیت هایی از جمله ثبت خرید، سفارش، حمل و نقل ایمیلی حاوی تایید تراکنش ها ارسال می شود.

برخی  از مهم ترین نکات ارسال Triggered Email

صاحبان کسب و کار به منظور ارسال های Triggered Email مواردی را باید در نظر بگیرند که بتوانند به صورت هدفمندانه این گونه ایمیل ها را ارسال کنند. برخی از مهم ترین عناصر عبارتند از:

–  تعیین رخدادها، فعالیت‌ها و اولویت بندی ارسال ایمیل ها، به عنوان اصول اولیه Triggered Email
– زمان‌بندی برای برنامه‌ریزی ارسال و دریافت پیام‌ها
– موضوع و محتوای پیام‌ها
– شخص یا اشخاص خاصی که باید پیام‌های Triggered را دریافت کنند.
– هماهنگی بین پیام‌ها و توجه به پیام‌های دنباله‌دار
– تعداد پیام‌های ارسالی

تا اینجای کار با فرایندهایی آشنا شدیم که می توانند در بهبود بخشیدن به فرایند ایمیل مارکتینگ که یکی از قدیمی ترین روش های بازاریابی است، به شما کمک کنند. اما به کارگیری این فرایندها به تنهایی کافی نیست یکی دیگر از مواردی که می تواند به موفقیت در این زمینه کمک کند، استفاده از عناصر اجتماعی در ایمیل ها می باشد که می توانید از این بخش به مطالعه آن بپردازید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *