راهکارهای طراحی وب سایت برای جلب اعتماد کاربر

۱۰ راهکار طراحی وب سایت برای جلب اعتماد کاربر

یکی از اصول مهمی که در طراحی وب سایت باید به آن توجه کرد، جلب اعتماد مخاطب و بازدیدکننده می باشد. زیرا اعتماد یک اصل ضروری است و با توجه به ماهیت اینترنت و وب و عدم رودررویی با مخاطب، دستیابی به آن بسیار دشوار خواهد بود. مطابق با نتایج تحقیقات، هر بازدیدکننده در همان ثانیه های اول مشاهده وب سایت تصمیم به ماندن یا ترک آن می کند. بنابراین به منظور برقراری ارتباط موثر با بازدیدکننده، جلب اعتماد و توجه آن برای ماندن و مشاهده وب سایت، لازم است سایت خود را به صورت اصولی و با در نظرگرفتن عواملی که باعث جلب اعتماد مخاطب می شود، طراحی کنید. در ادامه مواردی بیان شده که با رعایت آن می توانید اعتماد مخاطبان را هنگام مشاهده وب سایتتان جلب نمایید.

۱– به وعده های خود در طراحی سایت عمل کنید!

همیشه سعی کنید به قول هایی که در خصوص ارائه یک مطب، امکانات جدید در سایت، ارسال خبرنامه و … به کاربرانتان می دهید، عمل کنید. خوش قولی میتونه ساده ترین راه جلب اعتماد کاربر باشد. به عنوان مثال اگر کاربر در سیستم خبرنامه عضو شده باشد و شما به جای خبرنامه برای آن پیام های تبلیغاتی ارسال کنید، باعث سلب اعتماد از او می شوید.

۲– رعایت کردن اصول سازگاری

هرچقدر سایت را به گونه ای طراحی کنید که کاربر هنگام کارکردن با آن نیاز به یادگیری نداشته باشد و احساس راحتی کند، سایت شما جذاب تر خواهد بود. هم چنین  برای رعایت سازگاری لازم است تغییر واسط کاربری یا دیگر تغییرات سایت را در یک بازه طولانی و آرام آرام اعمال کنید تا کاربر بتواند با تغییرات انس بگیرید و هنگام مراجعه به سایت، با ساختار جدید دچار سردرگمی نشود. این نکته را در نظر بگیرید که سازگاری را همه جا باید رعایت کنید. به عنوان مثال سایتتان باید واکنش گرا باشد و در تمام صفحه نمایش های کوچک و بزرگ از جمله موبایل و تبلت باید دارای عناصر و کارکردی شبیه وب سایت اصلی باشد.

۳– تمیز طراحی کنید

منظور از طراحی تمیز این است که سعی کنید اصولی مانند ایجاد فضای خالی در وب سایت، رنگ بندی متناسب با متن و محتوای مناسب را رعایت کنید و سایت را شلوغ و پر زرق و برق نکنید. هم چنین این نکته را در نظر بگیرید که شما نباید تتنها به ظاهر وب سایت توجه داشته باشید. به عنوان مثال سایتی که رنگ زمینه و رنگ متن آن اختلاف کمتری داشته باشند شاید به ظاهر زیباتر باشد اما اصولا کاربران زمانی که تضاد رنگ متن و رنگ زمینه زیاد باشد مثلا رنگ سیاه متن و زمینه سفید، احساس راحتی بیشتری خواهند داشت. پس در نظر داشته باشید که زیبایی را فدای کاربرد نکنید.

۴– زمینه های یکسان در طراحی سایت داشته باشید

استقاده از زمینه یکسان به این معنی است که در طراحی وب سایت باید از یک قاعده مشخص پیروی کنید و چارچوب و قالب یکسانی برای سایت خود داشته باشید. زیرا ساختار شکنی های نامتعارف باعث از دست رفتن اعتماد کاربر و سردرگمی وی می شود. فرض کنید یک سایت خرید بلیط دارید که صفحات معرفی محصول با خرید محصول و فرایندهای فروش تفاوت های زیادی دارد، در چنین سایتی به علت استفاده نکرن از یک قالب یکسان و متفاوت بودن هر صفحه اعتماد کاربر کاهش پیدا می کند و احتمال نهایی شدن یک خرید نیز به همان میزان کاهش می یابد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *