روانشناسی رنگ در طراحی وب سایت

روانشناسی رنگ در طراحی وب سایت

بر اساس پژوهش های انجام گرفته، محققان دریافته اند که نظر هر مشتری درباره محصولات در ۹۰ ثانیه اول شکل می گیرد و بین ۶۲ الی ۹۰ درصد، این نظر برگرفته شده از تاثیر رنگ ها است. هم چنین طراحان زیادی بر این باورند که ترکیب رنگی، می تواند احساسات افراد را تحت تاثیر قرار دهد. بنابراین یکی از موثرترین راه ها برای طراحی سایت جذاب، بهره گیری از روانشناسی رنگ ها در طراحی سایت است. به کمک روانشناسی رنگ ها و آگاهی از تاثیر هر رنگ می توانیم با استفاده مناسب از رنگ ها، رفتارهای مخاطب را به گونه ای هدایت کنیم که به نتیجه ی مطلوب برسیم. حال که به اهمیت رنگ در طراحی وب پی بردید این سوال مطرح می شود که از چه رنگ هایی در طراحی سایت استفاده کنیم؟ هر رنگی چه تاثیری بر احساسات مخاطبان ایجاد می کند؟و… در ادامه مطلب، روانشناسی رنگ ها و کاربرد آن ها در طراحی سایت را مورد بررسی قرار می دهیم. هم چنین علاوه بر رنگ ها نکاتی که باعث ترغیب بازدیدکننده جهت گشت و گذار در سایت می شود را بیان کرده ایم.

 آبی بهتر است

آبی باعث ایجاد حس آرامش و امنیت در مخاطب می گردد و در زنان و مردان آبی به عنوان یکی از رنگ های محبوب شناخته می شود. اما استفاده از همین آبی محبوب در صنایع غذایی باعث کم شدن اشتها می گردد! پس در هر طراحی همه سایت ها نمی توان از آن استفاده کرد.

قرمز هیجان

رنگ قرمز باعث جلب توجه ببینده شده و حس هیجان و انرژی را در بازدیدکننده القا می کند.

زرد خودمانی

رنگ زرد با تحریک مرکز هیجانات مغز، باعث ایجاد حس خوشحالی در بازدیدکننده می شود. البته این حس در افراد مختلف، متفاوت است. به عنوان مثال در برخی باعث ایجاد سرخوشی شده و در برخی دیگر باعث ایجاد اضطراب می شود. برند های زیادی از رنگ زرد برای القای حس بامزه گی و خودمانی بودن استفاده می کنند. رنگ زرد سخت ترین رنگ برای چشم است.

سبز خلاق

سبز برای بسیاری نمایانگر طبیعت و به طبع آن سلامت و پاکی است. مطابق با روانشناسی رنگ ها، این رنگ باعث انتقال حس خلاقیت به بازدیدکننده می شود. رنگ سبز در چشم ها راحت تر از بقیه رنگ ها دیده می شود.

سفید صداقت

رنگ سفید که بهترین رنگ برای پس زمینه وب است اشاره به صداقت و پاکیزگی دارد و باعث رفع خستگی و انرژی بخش است.

سیاه، سیاه است

جهت نشان دادن ظرافت، قدرت و تشریفات می توانید از رنگ مشکی استفاده کنید. البته این نکته را در نظر بگیرید که رنگ مشکی برای متن هایی با پس زمینه روشن مناسب هستند و استفاده از این رنگ برای پس زمینه سایت باعث خستگی چشم می شود.

ترغیب بازدید کننده به انجام کارهای مورد نظر طراح سایت

ترغیب به انجام کار، قدرت است. این نکته بسیار حائز اهمیت است که بتوانید با ایجاد مسیر و تحت تاثیر قرار دادن بازدیدکننده، وی را به انجام کار مورد نظرتان تشویق کنید. علاوه بر تاثیر رنگ ها در رفتار مخاطبان، عوامل دیگری نیز می تواند رفتار مخاطبان را تحت تاثیر قرار دهد که در ادامه برخی از آن ها بیان شده است.

چندرسانه ای ها

بسیاری از پژوهش ها نشان داده که استفاده از انواع رسانه هایی از جمله فیلم، تصویر و موسیقی متناسب با متن می تواند باعث ایجاد تعامل بیشتر کاربر با سایت شود.

 سایت خلوت و کاربردی

تحقیقات روانشناسی در طراحی وب سایت نشان داده است که شلوغ بودن سایت و زیاد بودن گزینه های پیش روی مشتری یا بازدیدکننده باعث می شود مشتری خسته و سردگم شود و سایت شما را ترک کند که این باعث بالا رفتن نرخ پرش سایت می شود. بنابراین سعی کنید سایتی خلوت با گزینه های انتخابی و دکمه های جابه جایی کم و کاربردی طراحی کنید.

قالب نوشتاری

اکثر افراد از خواندن متن های طولانی به سرعت خسته می شوند. بنابراین مطابق تحقیقات انجام گرفته بهتر است که در طراحی سایت و نوشتن مطالب از متن های کوتاه به همراه تصویر مناسب جهت جذاب کردن آن برای مخاطب استفاده کنید.

جلب توجه بازدیدکننده

به منظور ایجاد جلب توجه وخیره کردن بازدیدکنندگان به قسمتی از تصویر یا متن می توانید از تصویر فردی که به آن موضوع خیره شده یا پیکان اشاره شده به آن موضوع استفاده کنید.

ارتباط با رویدادها

یگی دیگر از نکات طراحی سایت و چیدمان مطالب آن، در نظر گرفتن مواردی از جمله فصل و رویدادهای روزانه است. به عنوان مثال در فصل بهار می توانید با استفاده بیشتر از رنگ های طبیعت حس بهتری به بازدیدکننده منتقل کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *