۸ روش برای موفقیت در جلب رضایت مشتریان

۷ روش برای موفقیت در جلب رضایت مشتریان

جلب رضایت مشتری از جمله مهم ترین شاخص ها و مولفه های لازم برای موفقیت در هر کسب و کاری است. افرادی که در زمینه برنامه نویسی، طراحی سایت یا هر حوزه دیگر فعالیت می کنند و پروژه هایی را دریافت می کنند نباید تنها به کسب درآمد فکر کنند بلکه لازم است با داشتن ذهنیت مشتری محور، پروژه را به گونه ای انجام دهند که در پایان کار با ارائه پروژه ای کامل و بدون نقص به مشتری، رضایت وی را جلب نمایند. معمولا راه حل کلی برای جلب رضایت مشتریان وجود ندارد و حتی موفق ترین کسب و کارها هم تعدادی مشتری ناراضی دارند. اما با رعایت نکاتی قبل از شروع پروژه می توانید تا حدودی راه را هموار کرده و به جلب رضایت مشتری برسید. تعدادی از این راهکارها در ادامه بیان شده است. پیشنهاد می کنیم که ادامه مطلب را به دقت مطالعه بفرمایید.

۱- تعیین نیازها و خواسته های مشتری

به منظور موفقیت در انجام پروژه، برآورد هزینه و زمان انجام پروژه لازم است نیازها و خواسته های مشتریان را شناسایی کنید. شما باید بدانید که مشتری چه می خواهد و در نهایت به دنبال چه چیزی است. به این منظور لازم است قبل از شروع پروژه طی جلساتی با مشتری خود صحبت کرده، نیازهای وی را استخراج کنید، آن ها را اولویت بندی کنید، ارتباط بین نیازها را مشخص و در نهایت نیازهای مشتری را به صورت عملیاتی تعریف نمایید. هم چنین لازم است قراردادی جهت بیان خواسته و نیاز مشتری و چیزی که شما قرار است به وی تحویل دهید، تنظیم نمایید.

۲- پیش بینی دقیقی از نتایج

انجام هر پروژه نیاز به مهارت و تخصص های خاص خود دارد و مشتری با تصور این که شما در این زمینه خبره هستید، کار را به شما محول می کند. بنابراین پس از شناسایی نیازها و خواسته های مشتری اگر متوجه شدید که این کار از عهده ی شما خارج است و نمی توانید این کار را به نحو احسن انجام دهید، بهتر است مشتری را از این موضوع مطلع نماید که به سراغ فرد دیگری رود یا خود وی را به کسی که در این زمینه تخصص کافی دارد معرفی نمایید. این کار اعتبار شما نزد مشتری را حفظ خواهد کرد و اون نیز متوجه می شود که شما فرد صادقی هستید.

۳- تخمین هزینه

پس از مشخص کردن خواسته ها و نیازهای مشتریان لازم است با در نظر گرفتن تمامی فعالیت ها، هزینه انجام پروژه را برآورد کرده و در نهایت مبلغ نهایی خود را به مشتری اعلام نمایید زیرا با موکول کردن این کار به زمان تحویل پروژه ممکن است مشتری مبلغ پیشنهادی شما را نپذیرد و شما دچار دردسر شوید. بنابراین لازم است تمامی فعالیت هایی که قرار است روی یک پروژه انجام گیرد و هزینه هر بخش طی قراردادی تنظیم و طرفین آن را امضا کنند.

۴- تهیه برنامه زمانبندی

تعیین زمان تقریبی پروژه و تنظیم برنامه زمانبندی یکی دیگر از اقدامات مهمی است که باید قبل از شروع پروژه انجام دهید. این کار از این جهت حائز اهمیت می باشد که شما با مطلع کردن مشتری از زمان تقریبی انجام پروژه، در صورتی که وی عجله ای برای اتمام کار داشته باشد متوجه می شود که با زمانبندی شما به نتیجه نخواهد رسید و به شخص دیگری مراجعه می کند و یا این که کار را به شما تحویل می دهد و مدیر پروژه به کمک این برنامه می تواند در مورد ترتیب و نحوه انجام فعالیت ها به خوبی تصمیم گیری کند و مشتری را از روند پیشرفت پروژه مطلع کند که این به اعتبار شما می افزاید.

۵- ارائه کار و ارتباط با مشتری

داشتن ارتباط مکرر طی جلسات منظم با مشتری می تواند هم برای شما و هم برای مشتری مفید باشد. به منظور انجام پروژه بهتر است که آن را به بخش های کوچکتری تقسیم نمایید و با تکمیل هر بخش طی جلساتی آن را به مشتری ارائه و از او بخواهید که نظرات خود را بیان کند. با انجام این کار هم می توانید در صورت وجود مشکل در همان مراحل ابتدایی آن را رفع کنید و هم اعتماد مشتری را جلب  می نمایید.

۶- مشارکت تمامی کارکنان

به منظور موفقیت در انجام پروژه و کسب رضایت مشتری لازم است از توانایی و خلاقیت تمامی کارکنان بهره بگیرید. نتایج تحقیقات نشان داده است که مشارکت بیشتر کارکنان در گروه های کاری میزان رضایت بیشتر مشتری را به همراه خواهد داشت. بنابراین لازم است تمامی کارکنان با داشتن روحیه ی کار تیمی به صورت متمرکز در جلب رضایت مشتری تلاش کنند.

۷- تحویل پروژه

پس از پایان کار لازم است طی جلسه ای پروژه مطابق با تمامی مواردی که در قراداد نوشته شده به مشتری تحویل داده شود و پس از گرفتن تاییدیه از وی هزینه را از او دریافت نمایید. البته در این مرحله باید این اطمینان را به مشتری دهید که تحویل کار آخرین ارتباط شما با وی نبوده و می تواند تا مدتی در صورت بروز مشکل یا داشتن سوالی با شما تماس داشته و مسائل خود را مطرح نماید.

۸- آموزش به مشتری

با توجه به این که افراد معمولا تخصص و اطلاعات کافی در زمینه پروژه انجام شده ندارند به منظور جلب رضایت آن ها لازم است طی جلساتی تمامی موارد و چگونگی عملکرد پروژه را به آن ها آموزش دهید. این موضوع باعث می شود که کار شما تکمیل شود و مشتری نیز بسیار خوشنود می گردد که شما تمامی موارد را ذکر کرده و مسئله ای را جای نگذاشته اید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *