همه ی ما بارها جملاتی از قبیل شکست لازمه رسیدن به موفقیت یا شکست پلی برای رسیدن به موفقیت را شنیده ایم. با همه ی این اوصاف اغلب افراد و مدیران در مقابله با مشکلات سردگم می شوند و از مشکل فرار می کنند. اما فرار از مشکل بدترین کاری است که می توانند انجام دهند. در واقع تفاوت افراد موفق و غیرموفق در نحوه ی برخورد آن ها با مشکلات است. افراد موفق سعی می کنند از مشکلات درس بگیرند و از این تجربه ها استفاده کنند و افراد ناموفق با فرار از مشکل خود را به نابودی می کشانند. کریگ مولنی، جان دنر و مارک کوپر اسمیت از جمله افرادی هستند که مقالات زیادی درباره مدیریت نوشته اند. در این مطلب پنج مورد از مهم ترین نکات از این مقالات استخراج شده که لازم است مدیران هنگام بروز مشکل انجام دهند.

۱. ایجاد جوی برای بیان شکست

برای درک و کسب تجربه از شکست ابتدا باید به انجام آن اعتراف کنید و بدانید تنها فردی نیستید که کاری را اشتباه انجام داده اید. بنابراین لازم است مدیران با مهیا کردن جوی حاکی از اعتماد و اطمینان کارکنان خود را تشویق کنند شکست های خود و کارهایی که نتواسته اند به خوبی انجام دهند را با صداقت و صراحت بیان کنند.

در شرکت های دان و برد استریت، مدیر عامل از کارکنان خود می خواهد که درباره ی شکست ها و کارهایی که به درستی انجام نداده اند مطالبی بر روی تابلوی عمومی بنویسند. تاثیر این عمل در این است که وقتی کارکنان می بینند که دیگران هم مانند آن ها مرتکب اشتباه شده اند راحت تر می توانند اشتباهات خود را بیان کنند. در نتیجه درس گرفتن از اشتباهات و اصلاح آن ها کار ساده تری می شود.

دنر و کوپر اسمیت در این مورد می‌نویسند:

مدیران باید قبول کنند که آن‌ها نیز ممکن‌الخطا هستند.آن‌ها قصد دارند نشان دهند که چگونه بعضی از این شکست‌ها نهایتا به موفقیت‌های بعدی آن‌ها کمک کرده است. مدیران موفق لازم می‌دانند که چند مورد از خطاها و شکست‌های شخصی خود را با کارکنان در میان بگذارند. در واقع با این کار خود، دیگران را تشویق می‌کنند که صراحت و صداقت بیشتری داشته باشند. این رویه به سرعت باعث خواهد شد که کارکنان‌تان در مورد بیان شکست‌ها و اشتباهاتی که در حال حاضر در شرکت شما در حال شکل‌گیری است صداقت و صراحت بیشتری داشته باشند.

۲. شناسایی علت مشکل

زمانی می توانید از شکست درس بگیرید که برای تشخیص و فهم علت بروز مشکل تلاش کنید. بنابراین لازم است مدیران با بررسی عوامل و گفتگو با کارکنان بتوانند عواملی که باعث بروز مشکل شده اند را شناسایی کنند.

کریگ مولنی می گوید:

در مورد دلایل شکست اختلاف نظرهایی وجود خواهد داشت؛ اما برای اینکه از شکست‌های قبلی خود درس بگیرید، لزومی ندارد که در مورد دلایل آن به یک حقیقت مطلق دست پیدا کنید.

۳. مشخص کردن هدف بررسی مشکل برای کارکنان

معمولا کارکنان بخاطر ترس از از دست دادن شغلشان یا متهم شدن نسبت به بررسی بروز مشکل واهمه دارند. بنابراین لازم است مدیران طی جلسه ای برای کارکنان هدف از بررسی مشکلات و علت آن ها را توضیح دهند.

بنابراین همانطور که مولنی توضیح می‌دهد شما باید صراحتا اعلام کنید که قرار نیست این اقدام به یک مسابقه برای یافتن مقصر تبدیل شود. باید به کارکنان خود اطمینان خاطر دهید که قرار نیست انگشت اتهام به سوی کسی نشانه برود؛ بلکه منظور از این بررسی‌ها یادگیری و تجربه‌اندوزی است.

۴. بدون پیش‌داوری از کارکنان خود سوال کنید

یکی از کارهایی که باعث می شود وقت و انرژی شما بیهوده تلف شود این است که در زمان بروز مشکل بدنبال مقصر هستید. بنابراین به جای متهم کردن کارمندان بهتر است طی جلسات پرسش و پاسخ دوستانه و با مطرح کردن سوالتی با کلمات پرسشی چه چیزی، کجا، چگونه و چرا، از کارکنان خود بخواهید با دادن پاسخ صادقانه شما را در یافتن علت بروز مشکل یاری کنند.

دنر و کوپر اسمیت در این مورد می‌نویسند:

این روش، باعث افزایش اعتماد کارکنان شما می‌شود و باعث می‌شود آن‌ها با صراحت در مورد اشتباهات خود صحبت کنند. چنین رویکردی باعث خواهد شد که در مورد تغییرات ضروری که باید در خط مشی و استراتژی شرکت ایجاد کنید، به درک درستی برسید.

 ۵. از موفقیت ها درس بگیرید

موفقیت پدیده ای پیچیده ای است که یک شبه بدست نمی آید. بنابراین لازم است پس از موفق شدن در انجام پروژه ای همانند بررسی هایی که برای پی بردن به دلایل شکست انجام دادید جلساتی را به منظور شناخت عواملی که باعث موفقیت و رسیدن به نتیجه مطلوب شده اند را تنظیم کنید و به این صورت از موفقیت های خود نیز درس بگیرید.

حال که با روش های مقابله با بروز مشکل آشنا شدید. این را بدانید و از یاد نبرید که شکست همیشه بخشی از زندگی است و درس گرفتن و کسب تجربه از این شکست ها منابع ارزشمندی هستند که می توانند به عنوان سرمایه ای برای رسیدن به موفقیت باشند. پس لازم است که با مدیریت خوب شکست ها آن ها را سرآغاز پیروزی های آینده خود قرار دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *