۱۰ نکته مهم در تولید محتوا برای شبکه های اجتماعی

۱۰ نکته مهم در تولید محتوا برای شبکه های اجتماعی

باتوجه به رشد ابزارهای دیجیتال و استقبال مردم از شبکه های اجتماعی و پیام رسان های موبایلی، امروزه این شبکه ها به عنوان یکی از بهترین ابزارها برای برقراری ارتباط با مخاطبین، تبلیغات و جذب مخاطب محسوب می شوند. از آن جایی که محتوای با کیفیت برای مخاطبان ارزش محسوب می شود. با تولید محتوای جذاب و مناسب در این فضای رقابتی می توانید برگ برنده را از رقیبان خود ربوده و کاری کنید که مخاطبان خود را به مشتری تبدیل کنید. به همین منظور لازم است به طور پیوسته مطالب مفید و به روز ارائه دهید تا ارتباط خود با مخاطبین را حفظ کنید اما هماهنگ بودن با آخرین تکنیک های تولید محتوا در شبکه های اجتماعی همیشه کار آسانی نیست. از طرفی رعایت کردن برخی نکات همیشه لازم بوده و باید آن ها را در نظر بگیریم در ادامه این نکات بیان شده است.

۱. به اشتراک گذاری مطالب با ارزش

با ارزش بودن مطلب از جمله نکاتی است که باید به آن توجه کرد. به این منظور هنگام درج مطلب از خود سوال کنید که چرا باید این مطلب را دیگران بخوانند و آیا به اندازه ای جذاب است که پس از خواندن آن را برای دیگران به اشتراک بگذارند. هر چقدر بتوانید با تولید محتوای جذاب و با ارزش سبب انتشار آن توسط دنبال کنندگان خود شوید، می توانید به راحتی به واسطه دیگران معرفی شوید که این خود تاثیر بسزایی در برندسازی خواهد داشت.

۲. هدفمند بودن

هر صفحه ای در شبکه های مجازی با هدفی ایجاد شده است و از طرفی ماهیت شبکه های اجتماعی با هم متفاوت است. بنابراین تنها تولید محتوا کفایت نمی کند و باید براساس هدف خود و باتوجه به ماهیت شبکه های اجتماعی مطالب خود را منتشر کنید.

۳. انتخاب عنواین جذاب

یکی از مهم ترین بخش های هر مطلب عنوان یا سرتیترهای آن می باشد زیرا عنوان اولین چیزی است که مخاطبان آن را می بینند. بنابراین در انتخاب عنوان جذاب و مرتبط با متن دقت لازم را داشته باشید.

۴. کیفیت را فدای کمیت نکنید

با توجه به این که اکثرا کاربران، شبکه های اجتماعی را روی موبایل خود نصب می کنند. قرار دادن متن های بیش از حد طولانی در این شبکه ها توصیه نمی شود. متن های شما نه باید خیلی کوتاه و نه خیلی طولانی باشد. در واقع لازم است محتوای خود را به اندازه ای تنظیم کنید که هم از حوصله کاربر خارج نشود و هم این که بتوانید دائما کیفیت آن را بررسی و بهبود دهید.

۵. به روز رسانی مطالب

با توجه به پویایی محیط اینترنتی به منظور موفقیت در شبکه های اجتماعی باید بتوانید همیشه به روز بوده و دائما مطالب جدید را منتشر کنید. البته این کار لازم است طی زمانبندی معینی انجام گیرد. به عنوان مثال در ساعات کاری مطالب جدید و جذاب را در صفحه خود منتشر کنید و طبق برنامه مشخصی مطالب منتشر شده را بازبینی کرده و ایرادات آن ها را رفع کنید.

۶. استفاده از تصاویر

با توجه به اهمیت وجود تصاویر و اینفوگرافی ها در شبکه های اجتماعی، لازم است به منظور جلب توجه بازدیدکنندگان تصاویر مرتبط و جذابی استفاده کنید به گونه ای که کاربران را تشویق به ادامه ارتباط و خواندن مطالب خود کنید. البته به این نکته توجه داشته باشید که تصاویر استفاده شده باید با کیفیت، دارای حجم مناسب و مرتبط با متن باشند. در مورد اهمیت وجود تصاویر تحقیقات نشان داده است که استفاده از تصاویر با کیفیت در فیس بوک منجر به افزایش ۵۳ درصدی اشتراک گذاری ها شده است.

۷. تکرار ممنوع

شما می توانید یک یا چند کلمه کلیدی را انتخاب کرده و در مطالب مختلفی آن ها را به کار ببرید اما به این نکته توجه داشته باشید که تکرار ایده اصلی مرتبط با آن کلمات کار درستی نبوده چرا که نباید ایده ذهنی خود را به مخاطب تحمیل کنید.

۸. استفاده از هشتک

یکی از اصول سئو سایت استفاده از کلید واژه های مرتبط است در حالی که در شبکه های اجتماعی شما می توانید با استفاده از هشتک به کاربران کمک کنید که بتوانند با جستجوی هشتک های مورد نظر مطالب مرتبط را بخوانند و از طرفی به کمک هشتک می توانید انگیزه خود از نوشتن آن مطلب و پیام آن را بیان کنید. اما دقت کنید که استفاده افراطی از هشتک ها نیز کار درستی نبوده و مشکلاتی را به همراه دارد به همین منظور بهتر است از یک تا سه هشتک مرتبط با کسب وکار خود استفاده کنید.

۹. دعوت از کاربران برای اظهار نظر

نظر سنجی امکانی است که شبکه های اجتماعی جهت افزایش تعامل با کاربران در اختیار شما قرار می دهند. امکان درج نظر حس خوبی به مخاطبان القا کرده از طرفی شما می توانید با به کارگیری روش های هوشمندانه و تحلیل نظرات کاربران، اطلاعات مفیدی از آن ها استخراج کنید و ایرادات خود را برطرف کنید.

۱۰. استفاده از دکمه های اشتراک گذاری

به منظور راحتی کاربران بهتر است دکمه ای اشتراک گذاری را در پایین مطلب قرار دهید تا خوانندگان بتوانند در صورت جذاب بودن مطلب به سرعت آن را برای دیگران به اشتراک گذارند. این نکته به ویژه برای مطالب طولانی حائز اهمیت است زیرا برای کاربران برگشت به ابتدای صفحه و اشتراک گذاری آن مشکل می باشد. بنابراین به صورت ایده آل بهتر است دکمه های اشتراک گذاری در انتهای متن قرار داده شود.

نکات بیان شده در این مطلب از جمله مهمترین نکات و متدهای تولید محتوای شبکه های اجتماعی است که شما می توانید با به کارگیری این نکات عادت های بازدیدکنندگان خود را با آزمون و خطا کشف کنید و روز به روز با تولید محتوای بهتر رشد کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *