آیا شما میدانید که  قالب فرزند وردپرس چیست؟ و آیا ما نیاز داریم که از آن استفاده کنیم یا نه؟ اگر چنین است، این سناریوی  را در نظر بگیرید که صاحبان سایت وردپرس را از  بروز رسانی وب سایت خود دور  می کند:

شما به داشبورد وردپرس خود وارد می شوید و متوجه می شوید که بروز رسانی برای قالب شما در دسترس است. شما می دانید که به روز رسانی ها به نفع شما است و می خواهید سایت خود را امن نگه دارید، بنابراین شما بر روی دکمه “بروزرسانی” کلیک کنید و صبر کنید در حالی که وردپرس کار خود را به خوبی انجام می دهد.

پس ازتموم شدن بروزرسانی، به سایت خود نگاهی بیندازید. این زمانی است که شما متوجه میشوید که چیزی بسیار وحشتناکی اتفاق افتاده است. سایت شما مثل این که تازه نصب شده  و تمام تنظیمات طراحی شده قبل را ندارد و طراحی شما از بین رفته است.

نگران نباشید!!قالب فرزند تمام این مشکلات را برای شما حل میکند.

با این حال،شما همیشه نیاز به قالب فرزند ندارید.

خیلی از کاربران در رابطه با این موضوع سوال میکنند.من می توانم با توجه با بهره گیری از این سوالات که مقدار زیادی از سردرگمی ها  در اطراف موضوع وجود داره رو براتون توضیح بدم . در این مقاله، اصول اولیه را توضیح میدم. در پایان این مقاله، شما می دانید که یک قالب فرزند است که شما رو کمک خواهد کرد.

قالب فرزند وردپرس چیست؟

قالب فرزند یک نوع خاص از قالب وردپرس است که تمام عناصر طراحی قالب پدر را به ارث می برد. قالب فرزند بدون سفارش سازی با قالب اصلی یکسان است.

این کار به این صورت است: شما یک قالب وردپرس دارید، اما شما می خواهید آن را با سفارش سازی آن خودتان شخصی سازی کنید . شما می توانید قالب  را به چیز هایی که نیاز دارید برای خود تغییر دهید، اما انجام این کار یک مشکل بزرگ را ایجاد می کند که قالب های  وردپرس به طور مرتب به روز می شود. اگرقالب خود را سفارشی کنید، سپس آن را به روز کنید، امکان دارد  که تمام تغییرات شما از بین برود.

شما ممکن است فکر کنید که ،خوب من هیچ وقت قالبم را بروز نمیکنم . اجتناب از بروز رسانی کاری بسیار خطرناک است. قالب های وردپرس به دلایل بسیاری بروز می شوند: برای مطابقت با استانداردهای جدید وردپرس، رفع اشکالات و حل مشکلات امنیتی که خیلی مهم هستند.

اجتناب از بروز رسانی می تواند سایت شما را تخریب کند یا حتی به هک کردن سایت شما منجر شود . به عبارت دیگر، بروز رسانی قالب اختیاری نیست. اگر می خواهید سایت وردپرسی با امنیت بالا  و سالم را داشته باشید و آن را حفظ کنید، باید بروزرسانی های قالب  را از زمانی که در دسترس هستند نصب کنید.

با ایجاد تغییرات در قالب فرزند، شما به خود اطمینان می دهید که می توانید با حفظ امنیت سایت و محافظت از کار سخت خود،قالب خود را بروزرسانی کنید.

چه زمانی باید از قالب فرزند (Child Theme) استفاده کنیم؟

در اینجا جمله ای است که شاید شما را هم با چالش وا دارد و این جمله این است که: شما همیشه به چایلد تم (Child Theme) نیاز ندارید!

بنابراین، چگونه باید بدانیم که به قالب فرزند نیاز داریم یا خیر؟ پاسخ به این سوال بستگی دارد که چطور قالب خود را سفارشی کنید.

چه زمانی باید از قالب فرزند (Child Theme) استفاده کنیم؟
چه زمانی باید از قالب فرزند (Child Theme) استفاده کنیم؟

آیا شما می خواهید یا قصد دارید که کد های اصلی قالب را تغییر دهید؟ این می تواند شامل هر کدام از موارد زیر باشد:

  1. فایل استایل قالب (Style.css) را ویرایش کنید.
  2. هر یک از فایل های قالب همانند فایل های پی اچ پی (PHP) را ویرایش کنید.
  3. فایل functions.php قالب را ویرایش کنید. حتی فقط برای اضافه کردن یک خط از کد.
  4. تغییر هر یک از فایل های قالب که در پوشه مربوطه هستند – از جمله فایل های جاوا اسکریپت و تصاویر.

اگر به ۴ سوال بالا پاسخ مثبت دادید پس شما به قالب فرزند (چایلد تم) نیاز دارید.

از سوی دیگر، اگر سفارشی سازی قالب ها منحصرا از طریق داشبورد وردپرس انجام شده باشد، شما به Child Theme نیاز ندارید. این شامل تغییراتی است که از طریق سفارشی ساز (Theme Customizer) ایجاد شده (گیج کننده است، چون من هم تجربه کردم!). چون Customizer کدهای قالب را تغییر نمی دهد.

تغییرات ایجاد شده از طریق سفارشی ساز (Customizer) یا پنل تنظیمات قالب در یک پایگاه داده ذخیره می شود. به این معناست که به روز رسانی های قالب تغییرات شما را بازنویسی نخواهند کرد.

نحوه ایجاد یک قالب فرزند (Child Theme)

در بالا شما با قالب کودک یا فرزند آشنا شدید و در این قسمت باید یاد بگیریم که چگونه این قالب را ایجاد کنیم. برای ایجاد Child Theme، به موارد زیر نیاز خواهید داشت.

  • یک برنامه FTP: شما برای انتقال فایل ها به وب سرور خود از این استفاده می کنید.
  • یک ویرایشگر ساده متن (همانند Notepad یا Notepad++).

اگر شما این زمینه های را فرا هم کنید در کمتر از ۴ دقیقه می توانید این قالب را ایجاد کنید.

مزایای قالب فرزند (Child Theme) در وردپرس

قالب های کودک به افزایش امنیت کلی به وب سایت شما اضافه می شود. همچنین آنها سفارشی سازی قالب را بسیار ساده تر می کنند. امکان ایجاد یک قالب سفارشی وردپرس به سادگی با تغییر CSS های قالب فرزند را فراهم می کنند. 

جمع بندی:

شما بعضی مواقع لازم دارید همیشه قالب خود را بروز رسانی کنید ولی مشکلی که وجود دارد،این است که تمام کارهای را که روی قالب انجام داده اید اعم از کد نویسی های اضافه روی پوسته که امکان داره بیشتر تنظیماتی که روی قالب انجام دادید از بین بره مشکلاتی برای شما ایجاد کنه.پس ما این روش رو برای شما پیشنهاد میکنیم تا بتونین از قالب فرزند استفاده کنید و هیچ گونه مشکلی برا قالب پدر شما به وجود نیاید و همیشه یک سایت امن، قوی و بروز داشته باشید.

امیدوارم که توانسته باشیم اطلاعات زیادی را در مورد قالب فرزند در اختیار شما گذاشته باشیم.حتما در آینده یک دوره آموزشی برای ایجاد قالب فرزند تو سایت میذارم تا بدون هیچ مشکلی قالب فرزند رو استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *