این روزها با گسترش استفاده از اینترنت خیلی چیزها به سمت اینترنتی شدن و آنلاین بودن سوق پیدا کردن. کسب و کار و امور مربوط به اون هم از این مسئله مستثنی نیست. یکی از امور وابسته به کسب و کار، بازاریابی هست که این روزها با نام کسب و کار دیجیتالی یا همون دیجیتال مارکتینگ، شناخته میشه.

حالا ببینیم این دیجیتال مارکتینگ که این روزها خیلی هم طرفدار داره چی هست؟ و اینکه کدوم روش بهتره، دیجیتال مارکتینگ یا بازاریابی سنتی؟ گریزی هم به تاریخچه دیجیتال مارکتینگ بزنیم و ببینیم ریشه اون به چه سالی برمیگرده.

دیجیتال مارکتینگ یا بازاریابی سنتی 1

دیجیتال مارکتینگ یا همون بازاریابی دیجیتال در سال ۱۹۸۰ پا گرفت، دقیقا زمانیکه همه مردم سعی می کردن همه اطلاعات خودشون رو توی دل کامپیوترهاشون جا بدن. 

در اون سال ها رابرت و کیت کستنبام، شروع کردن به جمع آوری اطلاعات مشتریان؛ از نام و نام خانوادگی اونا گرفته تا میزان خرید و علایق اونها در خرید کالاهای مشخص. همه اینا به این دلیل بود که بتونن ارتباط موثرتر و بهتری با مشتری داشته باشن و با توجه به علاقه های اونا و میزان و مبلغ خریدی که داشتن، بازاریابی رو انجام بدن.

 این استارت راه اندازی اولین نرم افزار بازاریابی اینترنتی یا همون دیجیتال مارکتینگ بود.

بعد از گذشت مدتی اختلاف نظرها هم خودشو نشون داد. اینکه کدام بازاریابی بهتر هست؟ دیجیتال مارکتینگ یا بازاریابی اینترنتی ؟

بعد از گذشت مدتی با گسترش اینترنت و تاثیر اون توی همه جنبه های زندگی، صاحبان مشاغل هم دیدن که برای موفق بودن بین رقبا و به قول معروف برای رونق کسب و کارشون نیاز دارن که از دیجیتال مارکتینگ استفاده کنن. 

پس از حرفه ای های این کار کمک گرفتن تا از رقبا پیشی بگیرن.

دیجیتال مارکتینگ

خب حالا که تاریخچه دیجیتال مارکتینگ رو دونستیم، ببنیم تعریف اون چیه و چقدر میتونه توی کسب و کار ما تاثیر مثبت داشته باشه.

دیجیتال مارکتینگ یا بازاریابی سنتی 2

 

دیجیتال مارکتینگ: استفاده از اینترنت و بقیه رسانه های دیجیتال و تکنولوژی برای بازاریابی اقلام، خدمات و محصولات مختلف هست.

تعریف ساده تر این میشه، جذب مخاطب از طریق اینترنت و راه های مبنی بر اون هست.

دیجیتال مارکتینگ چند مرحله داره که از جذب مخاطب شروع میشه و تا ترغیب او و نگه داشتن مخاطب در سایت یا رسانه دیگه ادامه پیدا میکنه و علاوه بر این ها سعی می کنه که با مخاطب ارتباطشو حفظ کنه و دائم با اون در ارتباط باشه برای معرفی محصولات یا خدمات جدید.

احتمالا با خودتون میگید؛ شاید دیجیتال مارکتینگ خیلی موفق نباشه، اما پیشنهاد می کنم آماری که در پایین هست رو مطالعه کنید تا نظرتون راجع به این قضیه عوض بشه.

۱. تقریبا ۴ تا ۵ میلیون کاربر فعال اینترنت خرید یا خدمات مورد نیازشون رو بوسیله اینترنت انجام میدن.

۲. بیشتر از ۸۹ درصد از کاربرای اینترنت کارهای روزانه مثل چک کردن ایمیل و دور زدن توی فیس بوک و سایت های مورد علاقشون رو با موبایل انجام می دن.

۳. هر کسی تقریبا حدود ۱.۸ ساعت رو در طول روز به دیدن مدیا و تبلیغات چند رسانه ای اختصاص میده.

۴. ۳ تا ۵ میلیون از کاربران اینترنتی به تبلیغات موبایلی نسبت به تبلیغات دیگه علاقه بیشتری نشون میدن.

همه این آمار و ارقام نشان دهنده این هست که دیجیتال مارکتینگ بستر خوبی برای افزایش درآمد هست و به سادگی از کنار اون نمیشه گذشت.

در پایان هم پاسخ دوستانی رو بدم که میگن کدوم روش بازاریابی بهتره؟ دیجیتال مارکتینگ یا بازاریابی سنتی؟

در واقع باید گفت که هیچ کدام از این روشها به تنهایی کامل نیستن، بلکه در کنار هم میتونن مارکتینگ خوبی رو برای شما به ارمغان بیارن.

اگه هنوز از دیجیتال مارکتینگ استفاده نکردین مطمئنا با خوندن این مطلب نظرتون تغییر می کنه.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *